U diagnostikua me Covid, fqinjët rrahin keq infermierin dhe i djegin shtëpinë

Një infermier që kohët e fundit u shërua nga koronavirusi, është shtruar në spital pasi një turmë e zemëruar e rrahu atë jashtë shtëpisë së tij nga frika se ai do t’i infektonte.

Daniel Porro nga Argjentina u diagnostikua me Covid-19 më 19 qershor dhe kaloi 14 ditë në spital duke marrë trajtim.

Ai doli nga spitali pas testi negativ për koronavirus dhe vendosi të kalojë kohë shtesë në shtëpinë e nënës së tij, ku u rikuperua dhe më pas u kthye në vendbanimin e tij në provincën e Neuquén.

Por që kur u kthye në shtëpinë e tij në qytetin Neuquén të Colonia Nueva Esperanza, Porro vazhdimisht shihej me frikë nga banorët, pasi ai kishte qenë një nga shumë punonjës të kujdesit shëndetësor që mori virusin vdekjeprurës për shkak të një shpërthimi në Klinikën Ados ku ai punonte.

Të enjten e kaluar ai u përball me fqinjët e tij të zemëruar, të cilët i dogjën shtëpinë dhe e dhunuan barbarisht.