Turqi/ Zhduket CEO i kriptovalutës Thodex, 6 shtetas nën hetim

Turqia ka burgosur gjatë persona, si të dyshuar për zhdukjen e CEO-s së kriptovalutave Thodex.

Sipas autoriteteve turke, po përparojnë me një hetim në shkëmbimin vendas të kriptovalutave Thodex, i cili ndaloi papritmas tregtinë javën e kaluar.

Të enjten e 29 prillit, një gjykatë turke burgosi ​​gjashtë të dyshuar në pritje të gjyqit, duke përfshirë vëllezërit e motrat e CEO-s së zhdukur dhe punonjës të lartë të kompanisë, njoftoi Reuters.

Si pjesë e hetimit, Interpol lëshoi një njoftim të kuq për CEO-n dhe themeluesin e Thodex, Faruk Fatih Ozer, për të cilit thuhet se kishte fluturuar në Shqipëri.

“Kur ai kapet me njoftimin e kuq, ne kemi marrëveshje ekstradimi me një pjesë të madhe të këtyre vendeve. Me dëshirën e Zotit, ai do të kapet dhe do të kthehet”, tha ministri i Brendshëm, Suleyman Soylu.

Autoritetet lokale ndaluan mbi 83 individë të dyshuar të përfshirë në këtë çështje mes shqetësimeve në rritje se Thodex ishte një skemë mashtrimi pasi platforma ndaloi tërheqjet e parave.

Disa të dyshuar treguan se vëllezërit e motrat e Ozer, Guven Ozer dhe Serap Ozer, mund të kishin shërbyer në role të mëdha në operacionet e Thodex, duke theksuar se të dy kishin pasur kripto të konsiderueshme, raporton agjencia lokale e lajmeve Agjencia Anadolu.

Guven Ozer thuhet se mban gati 22 milionë lira turke (2.7 milionë dollarë) në dy shkëmbime të mëdha kripto lokale, duke përfshirë BtcTurk dhe Paribu. Guven thuhet se shërbeu si një ekzekutiv aktiv në Thodex, pavarësisht se nuk kishte një rol zyrtar në kompani.

Serap Ozer, motra e CEO-s së zhdukur, thuhet se kishte mbi 120 milionë lira (14.6 milionë dollarë) me vlerë të transaksioneve kripto në llogarinë e saj Binance midis 2018 dhe 2021. Ajo pretendoi se llogaria nuk ishte e saja. Serap dyshohet se mbikëqyri aktivitetet financiare në Thodex.

Siç është raportuar më parë, CEO i Thodex i zhdukur raportohet të ketë kripto me vlerë deri në 2 miliard dollarë, por sipas raporteve të fundit, ministri i brendshëm Soylu tha se portofoli i kompanisë arriti në 108 milionë dollarë.

Përshtatur nga Coin Telegraph për Albanian Post