Sa kushton një bashkëpunim me disa nga reperët më të mirë?

Kushton shumë para për të realizuar bashkëpunimet tuaja të preferuara, dhe ne nuk po flasim vetëm për studiot apo shpenzimet e produksionit.

Vargjet e mysafirëve janë bërë një biznes shumë fitimprurës në muzikën Hip-Hop. Disa artistë shkëmbejnë vargje midis bashkëpunëtorëve falas, por të tjerët i kanë përdorur ato si një mundësi për të shtuar paratë e tyre.

Reperët dikur ishin goxha të rezervuar për fitimet e tyre, por gjatë viteve të fundit, disa artistë kanë qenë më transparent në lidhje me paratë që po fitojnë.

Bazuar në tekstet e tyre apo në intervista të ndryshme, është e sigurt të thuhet se ata po “stivojnë” një shumë të madhe parash.

Nëse doni një varg nga ndonjë reper i madh si Nicki Minaj, J. Cole apo Lil Baby, ka të ngjarë të kushtojë më shumë se gjashtë shifra.

Revista e muzikës, Complex ka përpiluar një listë të asaj që disa nga artistët më të mëdhenj në industri kërkojnë që të jenë pjesë e një kënge.

POLO G

Çmimi: 150 mijë dollarë

Burimi: Intervista GQ

Data: Prill 2021

Polo G u shqua vetëm kohët e fundit. Por, me suksesin e albumeve të vlerësuar nga kritikët, statusi i tij është rritur në mënyrë eksponenciale. Në tetor të vitit 2020, Polo zbuloi në Twitter se po merrte 85 mijë dollarë për një bashkëpunim. Por, gjashtë muaj më pas, ky çmim tashmë është rritur.

Në prill të vitit 2021, ai tha se faturon deri në 150 mijë dollarë për një strofë. “E marr seriozisht gjithçka që bëj. Kështu që, e di që do të marrësh një strofë të mirë nga unë, ”shpjegoi ai.

Paraqitjet e tij në këngë si “Richer” i Rod Wave ose “Beatbox 5” i SpotemGottem ndihmuan që të dy rekordet të ngriheshin në top lista.

Nicki Minaj

Çmimi: 250 mijë dollarë  deri 500 mijë dollarë

Burimi: Përmendur në “My Nigga (Remix)” dhe në intervistën e reperit nigerian Davido, në revistën W

Data: 2014 dhe tetor 2020

Nicki Minaj ka një histori të gjatë në dhënien e vargjeve të vlefshme për mysafirët, kështu që natyrisht, normat e saj të tipareve janë të larta. Në “My Nigga (Remix)” i vitit 2014 Nicki përmendi se ajo “sapo mori 250 mijë për një strofë”.

Por, sipas bashkëpunëtorit të Nicki-t, Davido, në vitin 2020, ajo “do u kërkoi njerëzve 500 mijë dollarë për bashkëpunim”.

“Sidoqoftë mund t’ia vlejë. Një varg i Nicki Minaj mund të rrisë shitjet dhe reputacionin tuaj”.

Doja Cat, për shembull, ka bërë bujë për vite me radhë, por rekrutimi i Nicki Minaj për “Say So (Remix)” e ndihmoi atë ta katapultonte në një ligë krejt të re. Së bashku, ata bënë histori duke zënë vendin e parë në top lista, duke i bërë dy reperet e para që kryesojnë listën “Hot 100” të Billboard-it.

Nga këngët “Monster”, “Bottoms Up” apo  “Say So (Remix)”, është faktuar që prania e Nicki Minaj në projekte muzikore do t’i shpjerë ato në lartësi të reja.

Lil Baby

Çmimi: + 100 mijë dollarë

Burimi: Twitter

Data: Qershor 2020

Lil Baby ka qenë në qendër të vëmendjes për një vit e gjysmë, duke dhënë disa nga strofat më me cilësi në rap. Në qershor të vitit 2020, ai njoftoi fansat se dëshiron 100 mijë dollarë për një bashkëpunim.

Ky është një çmim relativisht i ulët për një reper që publikoi albumin më të dëgjuar të vitit 2020 në SHBA. Në këngët e fundit si “Pride is the Devil”  të këngëtarit J. Cole dhe “Every Chance I Get” të  DJ Khaled, Lil Baby dha dy nga performancat e tij më të mira deri tani.

Në shumicën e rasteve, ai “vjedh” shfaqjen nga artistët e tjerë në projekt. Është e vështirë të heqësh vëmendjen nga një artist i madh si J. Cole, apo edhe DJ Khaled, i cili shpesh rekruton të paktën tre artistë të listës A për të bashkëpunuar në një këngë të vetme. Në këtë pikë, 100 mijë dollarë për një strofë është një ujdi.

Kendrick Lamar

Çmimi: $ 250 mijë dollarë – $ 400 mijë dollarë (nëse mund ta bindni të bashkëpunojë)

Burimi: Menaxheri i Kendrick Lamar, Dave Free

Data: Gusht 2014

Kendrick Lamar nuk bashkëpunon shpesh këto ditë, por gjithsesi në vitin 2014, ai po faturonte gati gjysmë milioni dollar për një strofë.

Sipas menaxherit Dave Free, shtatë vjet më parë, një strofë tipike e Kendrick-ut kushton midis 250 dhe 400 mijë dollarë.

Në vitin 2017, ai u shfaq në këngën e Rich the Kid “New Freezer”, i cili u bë kënga e dytë më e vlerësuar e në karrierën e Rich-it. Kënga u certifikua dy herë platin (ka shitur mbi 2 milionë kopje).

Gjatë viteve të fundit, sasia e bashkëpunimit të Kendrick-ut është ulur ndjeshëm, dhe nëse zbatohen rregullat e kërkesë – ofertës, ne dyshojmë se çmimi i tij është rritur ndjeshëm që nga viti 2014.