Rekordi në SHBA: Mbi 95 milion amerikanë kanë votuar, ku është beteja më e ashpër

Më shumë se 95 milion amerikanë kanë votuar tashmë në zgjedhjet presidenciale të SHBA, sipas Projektit të Zgjedhjeve të SHBA-së në Universitetin e Florida. Këto shifra parashikojnë pjesëmarrjen më të lartë në historinë moderne.

Vetëm një ditë para garës presidenciale, pjesëmarrja është një rekord 69%, ose pjesëmarrja e përgjithshme në zgjedhjet 2016.

Donald Trump, administrata e të cilit është kritikuar për menaxhimin e epidemisë COVID-19, mbetet pas rivalit demokrat Joe Biden në sondazhet kombëtare. Një sondazh i Reuters / Ipsos i kryer 27-29 tetor tregon që Biden kryeson me 51% kundrejt 43%,

Sidoqoftë, rezultati mbetet i paqartë në shtetet, të tilla si Arizona, Florida dhe Karolina e Veriut, përcjell abcnews.al.

Ekspertët parashikojnë që pjesëmarrja do të kalojë lehtësisht 138 milion, që votuan në vitin 2016. Vetëm 47 milion vota u hodhën para ditës së zgjedhjeve, katër vjet më parë.

Gjithashtu interesante janë shifrat nga faqja e internetit FiveThirtyEight, e cila përqendrohet në analizën e sondazhit dhe paraqet Biden, sipas të dhënave të deritanishme, si favoritin absolut për të fituar zgjedhjet në SHBA. Sipas të dhënave të treguara në faqen e internetit, në një grafik, kandidati demokratët ka një shans prej 90% për të marrë presidencën amerikane në krahasim me 10% që ka Trump.

Siç rezulton, Biden kryeson në më shumë se 20 shtete amerikane, ndërsa Trump ka epërsi në vetëm dy. Shteti që pritet “të luftojë gjoks me gjoks” është në Pensilvani, ku kandidati demokrat shfaqet përpara republikanit me pesë pikë. g.v/abcnews.al