Reagime të ashpra në Kosovë rreth deklaratave të Daçiqit për të zhdukurit

Ndodhet pak metra larg nga institucionet kryesore në vend. Ky memorial është vendosur për t’i kujtuar gjithë të pagjeturit nga lufta e fundit në Kosovë.

E përveç këtij memoriali, janë ngritur edhe shumë të tjerë ku në data të shënuara, krerët institucionalë përkulën dhe premtojnë zbardhjen e fatit të tyre.

Por pritja i ka lodhur familjarët e të zhdukurve e dhimbja u shtohet edhe më shumë kur ka deklarata nga zyrtarët serbë për çështjen e të pagjeturve.

Së fundmi Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiq, në një emision televiziv në Serbi, i nervozuar deklaroi, që duhet të bëjnë diçka me serbët që po tregojnë se ku janë të varrosur shqiptarët në Serbi.

Ndërsa, i menjëhershëm ka qenë edhe reagimi i Ministres së Punëve të Jashtme.

Haradinaj Stublla, përmes një letre të dërguar për Ambasadorët e Quintit në Kosovë dhe Serbi, ka kërkuar një dënim nga ta për qeverinë e Serbisë.

Të papranueshme deklaratën e Ivica Daçiq për personat e pagjetur, e kanë quajtur edhe nga qendra burimore për personat të zhdukur.

Këta të fundit madje kanë thënë që pikërisht Daçiq është adresa kryesore ku duhet kërkuar llogari për fatin e personave të pagjetur.

Çerkini thotë se bashkësia ndërkombëtare mund të bëjë më shumë në zbardhjen e këtyre rasteve.

Edhe pse kanë kaluar 21 vite nga lufta në Kosovë, ende nuk dihet për fatin e mbi 1600 personave.

Kishte zotime që kjo temë do të hapej me palën Serbe por që shteti fqinj nuk është treguar i gatshëm të bashkëpunojë.