“Plani” i Isa Mustafës për t’u bërë President

Analisti politik, Arben Ahmeti, ka deklaruar se lideri i Lidhjes Demokratike të Kosovë (LDK), Isa Mustafa ka mëyser postin e presidentit të vendit, siç ka thënë ai, pas zgjedhjeve të jashtëzakonshme.

Ahmeti, në një postim në Facebook, ka treguar edhe arsyen e përplasjes mes kryeministrit Hoti dhe liderit të AAK-së, Ramush Haradinaj.

Isa Mustafa i’a ka mesy te behet president pas zgjedhjeve te jashtezakonshme. Ai llogarite qe edhe nese LDK del e treta, VV dhe PDK nuk do te mund te bejne qeveri pa te. E aq me pak president kur duhen 81 deputete. Kjo eshte arsyeja e perplasjeve ne distance Haradinaj – Hoti”, ka shkruar ai.

Postimi i plotë

Isa Mustafa i’a ka mesy te behet president pas zgjedhjeve te jashtezakonshme. Ai llogarite qe edhe nese LDK del e treta, VV dhe PDK nuk do te mund te bejne qeveri pa te. E aq me pak president kur duhen 81 deputete. Kjo eshte arsyeja e perplasjeve ne distance Haradinaj – Hoti.

Do te kete zhvillime interesante qe nuk perjashtojne zgjedhjet ose president zarfi. Mirepo fillimisht duhet ta shohim kur do te marr fund kjo loja e nervave qe Gjykata Speciale po e bene ne raport me Thacin, Veselin dhe te tjeret.