Hoxhaj: Kurti e sheh si të përkohshëm shtetin e Kosovës

Ushtruesi i detyrës së të parit të PDK-së, Enver Hoxhaj, ka deklaruar se kryeministri i vendit, Albin Kurti, shtetin e Kosovës po e sheh si të përkohshëm.

Në emisionin Rubikon të Klan Kosovës, ai mes tjerash u shpreh se Qeveria Kurti nuk ka program dhe as plan veprimi, si dhe akuzoi që nuk po bën mjaftueshëm për vaksinimin e popullatës.

“Kurti dhe VV përfaqëson projekt komplet tjetër prej saj që është bërë 20 vjetët e fundit. Ne i kemi besuar perëndimit dhe partnerëve tanë ndërkombëtarë, kemi punuar që ta bëjmë një Kosovë qytetare multietnike sikurse kemi negociuar në Vjenë. Ndërkaq Kurti shtetin e Kosovës e sheh si të përkohshëm, ndërsa ne e shohim si të përhershëm”.

“Kurti nuk do asnjë marrëveshje me Serbinë, nuk e sheh të rëndësishëm anëtarësimin në OKB, dhe ky vend mund të jetë me gjendje ekonomike pak më të mirë se tash më 2024-2025, por ndërkombëtarisht mund të jetë më pak shtet se sa është sot për shkak të mënyrës se si e shohin Kurti e Osmani këtë shtet e qeveri”.

“Problemin qe e kemi më Vetëvendosjen është se kemi një qeveri qe s’ka program. Në ekspoze s’ka asnjë prioritet të qartë për çfarë qëndron Kurti. Nga bujqësia kalohet tek artisti e teatri e tek politika e jashtme që thuhet që do të reformohet. Në ekspoze nuk tha asgjë”.

“Nuk ka plan veprimi dhe kjo shihet në disa fusha. Njëra shihet te mossigurimi i vaksinës – jemi vendi i vetëm në rajon i që ka shifrat më të ulëta të të vaksinuarve, ndërsa Serbia sot kishte një shifër rreth tre milionë të vaksinuar, Shqipëria 400 mijë, Mali i Zi 55 mijë, Kosova ka diku 19 mijë. Pra, Kurti s’ka as plan veprimi”, tha Hoxhaj.