Historia e djaloshit që infektoj edhe 1 mijë persona të tjerë me COVID-19

Për muaj të tërë ai ishte anonim, por tani Prasad Dinesh, i lidhur nga autoritetet e Sri Lankan me gati gjysmën e më shumë se 2.600 rasteve të koronavirusit të vendit, dhe po përpiqet të heq fajin, transmeton Gazeta Metro.

Pasi Dinesh, 33 vjeç, testoi pozitivisht për virusin në Prill, detarët e marinës bastisën fshatin e tij, duke detyruar kontaktet e tij të futen në karantinë.

Duke iu referuar atij vetëm si “Pacient’’, atë e publikuan në media sociale, duke e fajësuar për infektimin e rreth 900 marinarëve.

Dinesh, sidoqoftë, thotë se varësia e tij nga droga, e cila konsiderohet një krim në Sri Lanka, e bën atë një njeri edhe më të kritikuar.

“Unë nuk mund të pranoj që unë jam përgjegjës për infektimin e kaq shumë, duke përfshirë detarët,” tha Dinesh për Associated Press, pasi ai ishte kthyer në shtëpi pas lirimit të tij nga një muaj qëndrimi në një spital.

Para se pandemia të arrinte në Sri Lanka, duke rezultuar në një bllokim në mbarë ishullin, Dinesh punoi si një shofer automobilistik. Por tani ai nuk është në gjendje të gjejë punë.

“Askush nuk jep një vend pune kur të kuptojnë se unë jam pacienti’’, tha ai.

Dinesh nuk ka kontestuar akuzat se ai dhe të tjerët u futën në një shtëpi në një fshat aty pranë për të marrë arrë kokosi që mund të shesin në mënyrë që të blinin heroinë.

Nga 28 personat e sekuestruar nga komuniteti dhe në karantinë, 16 testuan pozitivë. Dy javë më vonë, disa marinarë të përfshirë në operacion gjithashtu. Sri Lanka ka konfirmuar të paktën 2.665 raste, përfshirë 11 vdekje, që do të thotë gati gjysma e rastit të saj është fajësuar për një njeri.