Bëhet gati gjithçka, pas takimit Hoti e Grenell do të nënshkruajnë marrëveshje

Delegacioni i Shteteve të Bashkuara të Amerikës ka mbërritur në Kosovë para pak minutash, ndërsa tashmë gjendet në Qeverinë e Kosovës, ku është pritur nga kryeministri Avdullah Hoti.

Takimi i Qeverisë së Kosovës me delegacionin amerikan ka nisur para pak minutash, kurse pas takimit pritet të nënshkruhet një marrëveshje, por që nuk dihet deri tani për çfarë marrëveshje bëhet fjalë.

Punonjësit e kabinetit të kryeministrit Hoti e kanë bërë gati tavolinën ku do të nënshkruhet marrëveshja, shkruan Reporteri.net.

Hoti dhe Grenell pas nënshkrimit të marrëveshjes do të mbajnë edhe një konferencë të përbashkët për media.

Kujtojmë se pjesë e delegacionit të udhëhequr nga Kryeshefi Ekzekutiv i Korporatës Ndërkombëtare të Financave dhe Zhvillimit në SHBA, Adam Boehler, është edhe emisari i SHBA-së për dialogun Kosovë-Serbi, Richard Grenell.

Në përbërjen e ekipit të Hotit do të jenë zëvendëskryeministrat Besnik Tahiri, Albulena Halimaj, Driton Selmanaj, ai nga radhët e serbeve Goran Rakic, si dhe ministrat Arban Abrashi, Meliza Haradinaj-Stublla, Selim Selimi, Blerim Kuçi dhe Vesel Krasniqi. /Reporteri.net