Arrestohet në Pejë personi i dënuar për grabitje, dërgohet në burgun e Dubravës

Policia e Kosovës ka arrestuar Norik Hashanin, pasi ishte i kërkuar për veprën penale “grabitje”

Gazeta Sinjali mëson se Hashani është arrestuar mbrëmë, edhe pse i njëjti ka tentuar të ikë, por pas ndjekjes nga zyrtarët policorë, ai është kapur.

Këtë rast e ka konfirmuar edhe Policia e Kosovës, ku kanë njoftuar se i dyshuari nuk posedonte dokumente identifikimi.

I dyshuari është dërguar në burgun e Dubravës nё vuajtje të dënimit.

Norik Hashani bashkë me tre të tjerë, akuzohen se më 22 janar 2019, duke vepruar si anëtarë të grupit dhe me përdorim të armës, kanë marrë shumën në vlerë prej 8 mijë e 543 euro prej dy punëtorëve të “Viva Fresh” në Deçan.

Njoftimi i PK-së:

Policia e Kosovës – Njësia për Reagim tё Shpejtё-Pejё (NJRSH), me datën
12.10.2020 rreth orës 21:00, ka arrestuar personin e kërkuar me urdhëresë nga Gjykata Themelore në Pejë për veprën penale ‘grabitje’.

Njësiti për Reagim tё Shpejtё (NJRSH), nё rrugën ‘Nexhip Basha’ nё Pejё, ka
ndaluar veturën Ford Fokus me targa vendore, me të ndaluar veturën, pasagjeri, tani i dyshuari, ka dalë nga vetura dhe ka filluar të ikë me vrap. Zyrtarët policorë janë vёnё nё ndjekje tё të dyshuarit dhe kanë arritur ta kapin. I dyshuari nuk posedonte dokumente identifikimi dhe menjëherë është arrestuar.

Pas verifikimit ka rezultuar se i njëjti ka një urdhërarrest tё lëshuar nga Gjykata Themelore në Pejë dhe me aktvendim të plotfuqishëm të lëshuar nga gjykata e njëjtë, ishte i dënuar me burg në kohëzgjatje prej katёr (4) vitesh për shkak të veprës penale, ‘grabitje’. I dyshuari është dërguar në burgun e Dubravës nё vuajtje të dënimit.