Ndërron jetë legjenda e Formula 1

Tony Brooks, një pilot i famshëm i Formula 1 gjatë viteve 1950, u nda nga jeta në moshën 90-vjeçare.

“Tony ishte pjesë e një grupi të veçantë shoferësh që ishin pionierë. Do të na mungojë dhe mendimet tona janë me familjen e tij për momentin”, ka thënë Stefano Domenical, drejtor ekzekutiv i Formula 1.

Brooks arriti të fitonte gjashtë gara të Formula 1 dhe kishte 10 podiume në 38 paraqitje! Rezultati i tij më i mirë në kampionatin e Formula 1 ishte vendi i tij i dytë në 1959 me Ferrarin.

Më pas fitoi në Francë dhe Gjermani dhe ishte i dyti në Monako. Ai hoqi dorë dy herë atë sezon dhe në garën e fundit u godit nga shoku i skuadrës Wolfgang von Trips dhe kështu e la atë pa titull.

Brooks arriti t’i mbijetojë dy aksidenteve të mëdha në Silverstone dhe Le Mans gjatë karrierës së tij.